Svar:
Det er uhyre svært at give dig et – for dig - tilfredsstillende svar. Du skriver at din mor er hjemmeboende, og jeg går derfor ud fra, at hun ikke er helt hjælpeløs. Jeg går ligeledes ud fra, at hun er blevet set af en kræftlæge. Selv når man er meget dårlig, vil man nemlig som regel kunne have gavn af strålebehandling, der ofte kan forhindre at huden brister.
Ved man om sygdommen kun sidder i brystet eller om den har spredt sig til andre organer – lunger, lever mv.? Er sygdommen ”kun” lokal, vil man ikke nødvendigvis dø af kræften – og da afhænger ens restlevetid af, om man fejler andet. Har sygdommen spredt sig, uden at man behandler den, er det sandsynligt, at man før eller siden dør af sygdommen, men tidspunktet varierer meget.
Jeg syntes du skulle få fat på din mors læge – eventuelt sammen med din mor og søster. Få lægen til at forklare jer, hvordan det står til med brystkræften. Har der været en kræftlæge (onkolog) involveret, hvor meget har kræften spredt sig? Får hun smertestillende medicin? Hvad kan der gøres, hvis hun ikke længere kan klare sig hjemme? Er der et trygt sted hun kan blive skrevet op til – et hospice f.eks? – hvis det var noget, I kunne tænke jer osv. Det lyder til, at meget kunne afklares med en samtale – som kunne give tryghed til jer alle sammen – til trods for den meget svære situation jeres familie er i.
Skjul svaret igen